Data z výroby na telefonu nebo tabletu

Zadáním bylo nahradit e-paperové displeje doprovázející vozíky s materiálem ve výrobě. Vzhledem k tomu, že dnes má skoro každý u sebe alespoň telefon s operačním systémem Android dávalo smysl tohoto využít a informace předkládat tam. Navíc pořizovací cena takového zařízení je poměrně malá. Vozíky lze identifikovat dvěma způsoby: RFID čipem a čárovým kódem. Informace o materiálu jsou samozřejmě uložené v databázi.

Web API

Vzhledem k tomu, že se v budoucnu očekává použití dalších zařízení s momentálně neznámým OS bylo jako nejvhodnější využít webového prohlížeče, který už ze své podstaty nabízí multiplatformní kompatibilitu, jinými slovy: webový prohlížeč vám půjde na všem. Na síti je tedy nutné vytvořit webovou aplikaci, která bude schopná generovat požadovaný layout, který bude zobrazován na telefonech. Webová aplikace nabízí několik výhod. Kromě klasických webových stránek, kde si můžete zobrazit co se vám zachce, lze implementovat API. Konkrétně REST API se kterým dnes dokáže komunikovat skoro cokoliv.

Schéma propojení API s koncovým zařízením a výrobním systémem

Webová aplikace tedy komunikuje s databází a informace poskytuje buď přímo do prohlížeče jako stránku nebo jako soubor JSON přes svoje API. Toto zajišťuje, že i budoucnu dokážeme poskytnou data většině zařízení a aplikací. Vše je řízeno a kontrolováno z jednoho místa. Naštěstí dnes je trend takový, že web je respozivní a lze ho naprogramovat tak, aby se bez větších problémů zobrazil na různě velikých obrazovkách. K tomu nám pomůže framework Bootstrap.

Android

Máme tedy dostupnou adresu s názvem vozíku, která nám zobrazí layout s informacemi. Layout je rezpozivní a můžu si ho zobrazit na tabletu, telefonu, iphonu, windows tabletu a podobně. Dále tedy zbývá upravit chování koncového zařízení neboli v mém případě Android telefonu. Taky bychom rádi využili těch RFID čipů a čárových kódů na vozících. No telefony už mívají NFC moduly, které čtou z RFID a průměrná kamera se postará o ten kód. Stačilo “jenom” připravit aplikaci pro Android, která tyto informace přesměruje na web a zobrazí nám výsledek. Android nekomunikuje přímo s databází (ono by to asi šlo, ale bolelo by to), naštěstí naše webová aplikace obsahuje REST API a v případě, že si nevystačíme se zobrazím webové stránky ho využijeme a informace z databáze získáme takto.

Použití aplikace Android (bez citlivých údajů)

Výsledkem je aplikace, která na přiložení k vozíku zobrazí informace o něm. Samozřejmě lze takto ukázat prakticky cokoliv. Nemluvě o tom, že jako vedleší produkt nám vznikla stránka, na které si každý v prohlížeči může zobrazit informace u stolu. Je to něco na čem se dá stavět zase dál, lze přidávat různé reporty, grafy, aktuální stav výroby…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *