IP adresa – základy

Co je IP adresa?

IP adresa je unikátní identifikátor označující vaše zařízení v připojené síti. Je to stejné jako v když v obchodním domě Ikea hledáte nábytek ve skladu. Máte v ruce sadu čísel oddělených tečkami a postupně hledáte řadu, regál a místo. Místo nábytku si představte svůj PC a místo skladu zase internet (popřípadě nějakou domácí síť).

K čemu je to dobré? no když si třeba prohlížíte internet tak defacto žádáte server (jinou IP) aby vám poslal webovou stránku do vašeho PC. A to vaše PC určíte touto adresou.

Jak zjistím svojí IP adresu?

Asi bych měl ujasnit, že se bavíme operačním systému Windows. Způsobů je několik. Víc HARDCORE uživatelé si otevřou příkazovou řádku (WIN+R spustit CMD). Do řádky napíšeme ipconfig. Vyběhne nám seznam interface (rozuměj způsob připojení do sítě). U každého z nich je napsaná IP adresa. Proč vidíte více interface než jeden? Protože můžete být připojení do sítě přes kabel, wifi, VPN,…. a každý tenhle způsob využívá vlastní adresu.

Seznam interface s mojí aktuální IP doma

Pokud by bylo třeba zjistit detailnější informace než jenom adresu, např. DHCP tak poslouží příkaz ipconfig /all

Jak zjistím IP adresu podle názvu zařízení?

Jak vám asi došlo, tak existuje více druhů identifikátorů než jenom složené číslo které si nikdo nepamatuje. Ano, ale…..

Jak si jistě pamatujete, tak při pořízení svého PC jste mu dali nějaké jméno. Tradičně “PC obývák” a podobně. Ve firmách toto jméno většinou bývá systematicky vybráno na něco jako CZPC00001, CZPC00002 atd. Jak zjistit IP adresu daného PC? K tomu nám pomůže příkaz ping. Do příkazové řádky stačí napsat ping CZPC00001 a pokud je PC online tak se nám vrátí pár řádků na kterých je adresa vypsána.

Můžete si takto zkusit najít IP adresu serveru google.com a pak si jí zadat do prohlížeče. Uvidíte, že IP adresa a jméno (DNS) je to samé a je jedno co používáte. Pokud někdo chce zadávat čísla místo textových adres stránek tak může.

Samozřejmě tohle není smysl příkazu ping. Ten existuje abychom byli schopni zjistit jestli je zařízení online. Váš PC přeskakuje po síti až do cílového zařízení a pokud ho dosáhne tak vám vrátí, jak dlouho mu to trvalo, ale o tom až v jiném článku.

Jak změním svojí IP

Většinou není třeba svojí IP adresu měnit, děje se tak jenom v případě, že se připojujete do sítě ve které buď není DHCP (nedostanete adresu automaticky) nebo se připojujete k nějakému zařízení, které je offline a dostat se k němu dá jenom přes ethernet. V těchto případech většinou musíte vědět jakou adresu si musíte nastavit. Pro změnu adresu proveďte následující:

  • V pravém dolním rohu klikneme pravým tlačítkem na síťovou ikonu
  • Otevřít nastavení Síť a Internet
  • Změnit možnosti adaptéru
  • Vybereme požadovaný interface klikneme pravým tlačítkem na vlastnosti
  • Najdeme řádek s IPv4 – vlastnosti
Seznam síťových připojení
Okno pro nastavení IP

Instrukce se mohou měnit v závislosti na verzi Windows, ale většinou je to podobné. Změna by se měla projevit prakticky okamžitě.

Jak obnovím svojí IP

Občas se stane, že pendlujete mezi sítěmi a často měníte adresu. Najednou, ale přestane síť reagovat. Jako první zjišťujete, jestli jste vůbec připojení a během toho zkuste to příkazové řádky napsat nejdřív
ipconfig /release
a potom
ipconfig /renew
Po chvilce se řádka zastaví a obdržíte novou adresu. Pozor, síť musí umět DHCP! Jinak nedostanete nic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *