Vizualizace dat ze stroje na firemní síti pomocí RPi

Projekt vznikl jako levná a relativně rychlá varianta vizualizace dat na síti. Lze tedy přes jakýkoliv PC, notebook, tablet sledovat požadovaná data ve webovém prohlížeči. Základní grafické prvky jsou ve výbavě a proto není nutné ztrácet čas vytvářením vlastního GUI. Hodí se tedy pro projekty kde potřebuji rychle přidat/odebrat data a nepotřebuji specializovanou grafiku.

Řešení nevyžaduje znalost programování PLC, ale je třeba minimálně spolupráce někoho, kdo dokáže PLC připravit na čtení dat. Ideálně vytvořit samostatné DB s požadovanými daty. Kromě DB lze takto číst i vstupy, výstupy a merkery.

Výsledná vizualizace

Jako zařízení pro sběr dat jsem zvolil verzi Raspberry Pi zvanou UniPi. Tato modifikace je připravená pro uchycení na DIN lištu a má kryt vhodný do výrobního prostředí. UniPi dokáže díky operačnímu systému Mervis (stejný výrobce jako UniPi) nahradit PLC a sloužit tak jako jeho levnější varianta. Bohužel po krátkém testování jsem zjistil, že integrace do provozu kde 99% PLC jsou od Siemensu, nemá smysl. PLC a Mervis spolu komunikovat nemohou a proto jsem Mervis odstranil a nahradil ho nejlehčí variantou Raspbianu. Ve výsledku mi UniPi posloužilo hlavně krytem a uchycením. V případě potřeby lze nechat kryt upravit podle firemního designu.

Zapojené UniPi

Dále je třeba nakonfigurovat Raspbian síťově, zajistit všechny přístupy (vnc, ssh, …). Raspberry lze připojit po Wifi nebo kabelu, ale doménová politika může odmítat cizí zařízení, jistější je tedy připojit se kabelem. Pro komunikaci s PLC mi většinou stačí být ve stejné síti, nemusím být nijak přihlášen. Také musí být povolený port 102. Poslední fázi byla instalace a nastavení Node-red, který komunikaci a vizualizaci zajišťuje.

Výhody:

  • Cena
  • Napájení DC 24 V
  • Wi-fi + kabel
  • Vizualizace ve webovém prohlížeči
  • Open source řešení

Požadavky

  • Základní orientace v Linuxovém prostředí
  • Připravené signály v PLC
  • Znalost JavaScriptu, ale není nutná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *